Jak zazimovat naše zahradní a koupací jezírko?

Stejně jako zazimováváme naše nadzemní či zapuštěné bazény, tak bychom se měli starat také o zahradní jezírka. Nejenom běžná, ale také koupací, které dnes patří mezi poměrně zajímavé a praktické varianty. Kvalitní příprava na zimu je navíc nezbytná v tom, abychom měli v příští sezoně jistotu kvalitní vody, a mohli jsme naše jezírka opět používat. Tím prvním a nezbytným krokem je samozřejmě odstranění všech organických nečistot, mezi které patří listí, ale stejně tak i zbytky různých rostlin.

Ideální volbou je použití vysavače

Práci s odstraňováním nám může ulehčit třeba i jezírkový vysavač. Ten je navíc nezbytný v případě, kdy je třeba odstranit i zanesené sedimenty. To patří také mezi jeden z nezbytných kroků, který je potřeba na podzim provést. Je-li v tomto směru vše hotovo, můžeme ho přikrýt sítí, která zajistí, že do něho žádné nečistoty během podzimního a zimního období nespadnou.

51230_AF_IceFreeThermo300_006_E

Důležité je také větrání

Na co bychom samozřejmě neměli také zapomínat, to je zařízení, díky kterému budeme moci jezírko takzvaně odvětrávat. To nese název Ice Free a existuje v několika variantách. V případě zazimování menších jezírek je ideální volbou profesionální topné těleso, umístěné na plováku. To dokáže velmi účinně rozmrazit vzniklý led a tak bránit vzniku jeho souvislé vrstvy. U větších jezírek je lepší použít varianty nazývané jako Ice free 20, které dokážou využít teplotní kapacitu jezírka.

Daná řešení bychom rozhodně neměli podceňovat, a to ani v případě, kdy led plánujeme rozbíjet vlastními silami. Pokud totiž v jezírku máte i ryby, může je hluk výrazným způsobem rušit. Nehledě na možná rizika spojená s tím, kdy se na tenčím ledu můžete propadnout do ledové vody.

36825_WB_PontecPondoPolar_002_C

Jezírko pravidelně kontrolujte

Je-li vše připraveno dle našeho návodu, můžete si být jisti, že voda v jezírku bude i na jaře opět dokonalá. Samozřejmě během zimy je třeba i pravidelná kontrola, a to z toho důvodu, že případný vznik ledové vrstvy může znamenat nejenom riziko udušení vašich ryb, ale stejně tak i riziko jejich otravy, a to z důvodu vzniku kalových plynů.

Čtěte dále: