Užitková voda – běžná součást našich interiérů

Teplou vodu má v domácnosti jistě každý z nás. V některých případech, především panelových domech, je dodávána centrálně, ale jsou i situace, kdy každý byt musí zvolit vlastní řešení ohřevu. Totéž samozřejmě čeká i majitele domů rodinných. Než si však zmíníme konkrétní možnosti ohřevu, je třeba zmínit, že tímto procesem vznikne takzvaná teplá užitková voda. Ta se sice z hlediska zákona musí z pitné vody vyrábět, ale s ohledem na legislativu se za ni nepovažuje. A to hlavně z toho důvodu, že vlivem vyšší teploty může ve vodě docházet k většímu množení bakterií. Na mytí nádobí, či na koupání je však zcela bezproblémová.

Ohřívání pomocí bojlerů

Tato varianta patřila v minulosti mezi jednu z nejčastějších a nejvyužívanějších. Mnoho domácností má tak svůj bojler v koupelně umístěný ještě nyní. Nezbytnou energií je v tomto případě ta elektrická, která ohřívá topné těleso, a to následně ohřívá vodu v zásobníku doslova libovolných velikostí.

Ohřev pomocí průtokového ohřívače

Taktéž v minulosti poměrně rozšířená varianta, která však může nabídnout několik řešení. Na výběr má zákazník jak z elektrických, tak samozřejmě i plynových verzí. Zde je třeba podotknout, že ty plynové varianty mohou být nejenom úspornější, ale často nabízí i možnost vytápění– tedy ohřev vody cirkulující v topném systému. Využití se poté nabízí jak v rodinných domech, tak i bytech.

Tepelné čerpadlo – nejmodernější a nejúspornější varianta

Tou třetí variantou jsou poté tepelná čerpadla. Ty jsou unikátní v tom, že většinu tepla dokážou získat bezplatně, a to z okolního prostředí – například ze vzduchu či ze země. Ke svému provozu poté potřebují pouze elektrickou energii, jejíž spotřeba je však minimální. Špičkou v této oblasti je jistě značka Daikin, která je na trhu známá pro vysoce kvalitní řešení, která jsou zaměřená na maximální výkonnost s ohledem na maximální úsporu energie.

Pokud bychom u tepelných čerpadel ještě zůstali, určitě je třeba vhodné dodat fakt, že ačkoliv může být pořizovací cena vyšší, náklady se do několika let kompletně vrátí. Příkladem může být čerpadlo Daikin Altherma, které není určeno pouze k ohřevu teplé užitkové vody, ale je možné ho využívat i na samotné vytápění. Vzhledem ke svým úsporám najde velmi často místo třeba i v nízkoenergetických domech. A to je jasným důkazem jeho kvality.

Čtěte dále: