Který materiál je pro nová okna tou správnou volbou?

Materiálové možnosti při výběru nových oken do domácnosti jsou v dnešní době opravdu pestré. Nová okna lze vybírat hned ze tří základních materiálů pro výrobu okenních rámů. Jedná se o dřevo, plast a hliník. Všechny druhy materiálů mají svá specifika. Který materiál je vlastně pro nová okna do moderních domácností nejlepší volbou?

 iqsteps_02   

Nejdůležitější je znát informace o materiálu

Nedá se jednoznačně říci, že by některý z těchto tří materiálů měl nejlepší vlastnosti pro všechny druhy staveb a pro všechny zákazníky. Ačkoli se u mnoha výrobců s tímto sloganem můžete setkat. Většinou se ale jedná o výrobce, kteří se specializují jen na výrobu jednoho druhu oken. O tom pak samozřejmě tvrdí, že je pro vás nejlepším řešením. Pokud ale budete okna vybírat u výrobců, kteří se soustředí na výrobu oken z různých materiálů, tak ti vám poskytnou o jednotlivých druzích opravdu objektivní informace. Základem správného výběru nových oken je totiž informovanost a znalost předností jednotlivých materiálů. I v tomto článku si jednotlivé materiály pro výrobu oken detailněji rozebereme a zdůrazníme jejich základní přednosti.

 iqsteps_03

Plastová okna jsou nejčastější volbou většiny domácností

Většina domácností při výběru nových oken přemýšlí především o tom, zda zvolit plastová nebo dřevěná okna. Často zvítězí právě plastová. V porovnání s ostatními materiály mají nejnižší cenu. Ale kvalitou materiálu a v oblasti vlastností nijak zásadně nezaostávají. Plastová okna mohou dosahovat tepelné prostupnosti Uw = 0,79 W/m2K, díky tomu je lze využít i na pasivních domech. I design plastových oken splňuje ta nejpřísnější kritéria. Většina výrobců nabízí na plastová okna folie v provedení imitace několika druhů dřevin. Folie jsou odolné proti poškrábání i strhnutí. Pevnost plastových oken ve většině případů zajišťuje ocelová výztuha v rámu. Drobnější poškození plastových oken lze opravit svépomocí. Návody můžete najít v tomto článku.

 iqsteps_04

Dřevěná okna – klasický druh splňující i parametry moderní architektury

Dřevo je jako materiál pro výrobu oken využíván odjakživa. Možná si tedy myslíte, že v dnešní moderní době už nejsou dřevěná okna schopna splňovat nároky moderní architektury, ale v takovém případě jste na omylu. Moderní technologie zpracování materiálu a výroby oken dělají z dřevěných oken ideální produkt i do moderního stavebnictví. Hranice tepelné prostupnosti dřevěných oken může dosahovat Uw = 0,69 W/m2K, což je ještě více, než u oken plastových. Mohou být vyráběna z mnoha druhů dřevin. Samozřejmě tvrdší dřeviny mají i vyšší odolnost. Nutné je myslet i na to, že dřevěná okna v porovnání třeba s plastovými potřebují častější údržbu. Jejich využití v trvale vlhkých prostorách není vhodné. I při rosení oken je třeba dřevo častěji otírat.

Hliníková okna jako moderní materiál

Hliníková okna jsou ze všech tří materiálů tím nejdražším. Vyšší cena ale má své opodstatnění. V porovnání odolnosti materiálu proti poškození, ohni, deformaci a stárnutí materiálu mají právě hliníková okna ty nejlepší výsledky. A díky pevnosti materiálu lze hliníková okna vyrábět i v atypických provedeních nebo ve velkých rozměrech. Přitom nic nebudou ztrácet na svých vlastnostech.

Volba je tedy pouze na vás. Pokud hledáte výrobce oken, který bude mít ve své nabídce k porovnání okna ze všech materiálů, můžete se podívat například do nabídky společnosti OKNOPLASTIK.

Čtěte dále: